رنگ-صدا

رنگ صدا در موسیقی چیست و چرا اهمیت دارد؟

رنگ یا طنین چیست؟ طنین در موسیقی با نام رنگ نیز شناخته می شود. این طنین یک کیفیت و تون صدا می باشد که باعث می شود صدای یک فرد منحصر به فرد باشد.

طنین صدا همچنین به عنوان حس های صوتی تعریف می شود که توسط موج های صوتی ایجاد می شود. به بیان دیگر، رنگ صدا به مشخصه ای از صدا اشاره دارد که باعث می شود ما بتوانیم یک صدا را نسبت به یک صدای دیگر تشخیص دهیم.

به عنوان مثال، شما می توانید تفاوت بین شنیدن صدای صحبت کردن پدرتان را در مقایسه با مادر بزرگ خودتان تشخیص دهید زیرا هر کدام از آن ها دارای رنگ صدای متفاوتی هستند.

رنگ صدا چیست؟

درک رنگ صدا در موسیقی برای تمام موسیقی دان ها مهم می باشد به خصوص برای خواننده ها، زیرا شما باید بتوانید یک تون یا کیفیت متفاوت را در موسیقی ایجاد کنید.

رنگ های مختلف با استفاده از کلماتی مانند بم، نفس دار، پر و یا شفاف توصیف می شود. شما میتوانید از طنین های صوتی مختلف استفاده کنید تا بتوانید صدایی را ایجاد کنید که احساس و یا پیام مناسبی را به مخاطبین خود منتقل کند.

بحث ما این نیست که در زمان آواز و یا نواختن ساز فقط باید احساس داشته باشید. شما باید بدانید که شما می توانید از تون صدای خودتان استفاده کنید تا به این احساسات برسید.

طنین صدا تا حد زیادی مبتنی بر شکل موج می باشد که در واقع با تعداد تون های فرعی ( یعنی هارمونیک ها)، فرکانس آن ها و شدت آن ها، تغییر می کند.

طنین یا رنگ در موسیقی

موسیقی دان ها طنین های مختلف را ایجاد می کنند که این طنین ها هم مبتنی بر ساز آن ها و هم تعداد فرکانس هایی است که ساز های آن ها منتشر می کنند.

هر نوت از ساز موسیقی یک شکل موج پیچیده می باشد که شامل بیش از یک فرکانس می باشد.

یک نمونه از طنین حالت «ضرب و سکوت» می باشد. زمانی که یک نفر یک رشته گیتار را می کشد و یا یک کلید را بر روی پیانو فشار می دهد، صدا با زور ایجاد می شود؛ این صدا بلند است و سپس به نوعی محو می شود.

این موضوع نشان میدهد که چطور همین نوت وقتی توسط یک موسیقی دان دیگر نواخته می شود، صدای متفاوتی را ایجاد می کند.

عواملی که بر روی رنگ تاثیر دارد

حالا سوال ما این است که رنگ چطور بر روی موسیقی تاثیر دارد؟ این عوامل مختلف هستند و مبتنی بر هر ساز تغییر می کنند. به عنوان مثال، وقتی که یک فرد هوا را در نی می دمد این موضوع بر روی فرکانس های منتشر شده از ساز تاثیر می گذارد و این موضوع باعث می شود که صدای متفاوتی ایجاد شود.

موضوعاتی مانند هوایی که وارد ساز می شود، کنترل تنفس، حالت ایستایی و عوامل مختلف بر روی طنین تاثیر دارد. تفاوت های کمی در فرکانس وجود دارد که این موارد شامل نحوه شنیدن صدا، رابطه آن با گام و بلندی آن ها می باشد.

شکل یک ساز  نیز بر روی طنین تاثیر دارد.

طنین در صدا

زمانی که فردی آواز می خواند، طنین صدایش تحت تاثیر محدودیت و یا باز شدن بخش های مختلف از دستگاه صوتی می باشد مانند زبان و گلو. حالت ایستایی و کنترل تنفس نیز نقش مهمی دارد.

بیشتر خواننده ها با نوع صدای خودشان آشنا هستند، ممکن است صدای آن ها سوپرانو، آلتو، تنور و یا بم باشد و این دسته بندی ها مرتبط با طنین صدا هستند. درک این که کدام موج صوتی بالا، پایین و یا سطح متوسط می باشد می تواند به شما کمک کند تا صدای خودتان را تشخیص دهید.

صدای شما در زمان صحبت کردن نیز طنین خودش را دارد. موج های صدای خاص شما در زمان صحبت کردن نیز باعث تمایز صدای شما می شود. نمونه های رایج از طنین در صدا ، شامل صداهای گرم، تیره، آرام ، صاف و یا شفاف می باشد.

صدای سلن دیون با نام یک صدای مخملی شناخته می شود در حالی که صدای فردی مانند الا فیتزگرالد بیشتر یک صدای دودی دارد.

ویبراتو نیز یکی از روش های شناسایی طنین در صدا می باشد. این حالت باعث می شود که نوت های بلند که حفظ می شوند حالت طنین زیبایی داشته باشند و فرکانس و تون آن را تغییر می دهد

بهبود صدا

حالا که شما معنی رنگ را شناسایی کرده اید، چطور می توانید از آن در موسیقی خودتان استفاده کنید؟ یکی از بهترین روش ها برای بهبود طنین صدای خودتان به عنوان یک خواننده، کار کردن با یک مربی صوتی و یا استفاده از دوره های آموزشی می باشد- یعنی کمک گرفتن از کسی که درک خوبی از طنین و کاربرد آن دارد.

یک مربی آواز میتواند به شما کمک کند تا کیفیت متفاوت صدای خودتان را شناسایی کنید. آن ها به شما کمک می کنند تا بتوانید صدای خودتان را تنظیم کنید و به گام و طنین مورد نظر خودتان برسید تا حتی در زمان صحبت کردن نیز صدای مطلوب خودتان را داشته باشید.

اما شما باید همیشه در نظر داشته باشید که صدای شما بسیار خاص است و هر کس باید بتواند از طنین و صدای خاص خودش استفاده کند. شما خواه یک موسیقی دان باشید و یا یک خواننده، باید تلاش کنید اثر متمایزی نسبت به دیگران داشته باشید تا دیگران بتوانند تفاوت شما با دیگران را تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *